جاذبه های گردشگری طبیعی بخش آسارا و جاده چالوس

جاذبه های گردشگری طبیعی بخش آسارا و جاده چالوس بسیار فراوان است و طیف وسیعی را دربرمی گیرد.

غار یخ مراد

غار یخ مراد در چهار کیلومتری نرسیده به گچسر در جاده کرج – چالوس در روستای ” کهنه ده” واقع در دامنه کوه واقع شده است. این غار به عنوان یکی از زیباترین غارهای استان تهران است که در آثار ملی ایران ثبت شده و با قدمت 50 میلیون ساله به دوره دوم زمین شناسی برمی گردد.

 غار یادشده با دهانه ای به طول هفت متر و ارتفاع سه متر، سه دهلیز یا تالار، سه یخچال زیرزمینی و هفت حلقه چاه دارد که این بخشها در قسمتهای مختلف این غار قرار دارد. از پدیده های طبیعی و بسیار جذاب غار یخ مراد این است که در همه فصول سال، قندیلهای یخ فراوانی در دهلیزهای مختلف غار قرار دارند که ارتفاع بعضی از آنها به دو متر می رسد.

 چشمه های گل گیله شهرستانک و وله

 چشمه گل گیله شهرستانک در شمال کاخ شهرستانک در جاده کرج – چالوس قرار دارد و از پرآب ترین و بهترین چشمه های منطقه به شمار می آید. چشمه وله نیز در جاده کرج – چالوس در فاصله دو کیلومتری گچسر در روستای وله قرار دارد و دارای خواص آب درمانی برای درمان بیماریهای مفاصلی و روماتیسمی است.

 دریاچه و سد امیرکبیر

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی بخش آسارای کرج، سد امیرکبیر است. این سد در 25 کیلومتری جاده کرج – چالوس واقع  و در سال 1337 شمسی احداث شده است. رودخانه کرج در پشت سد، دریاچه ای را ایجاد کرده که این دریاچه، چشم انداز بسیار زیبایی به وجود آورده است.

 پیست اسکی دیزین و خور

   پیست اسکی دیزین در جاده کرج – چالوس، کیلومتر 70 جاده فرعی و در روستای “ولایت رود” واقع شده است.

 این پیست در سال 1348 تاسیس شده و در شمار 40 پیست معروف جهان قرار دارد. پیست دیزین دارای سه مسیر تله کابین، دو مسیر تله سی یژ، 23 پیست اسکی و هفت تله اسکی است که وجود این امکانات باعث می شود پیست اسکی دیزین در فصول سال، پذیرای علاقمندان اسکی و ورزشهای تابستانی و زمستانی باشد.

 این پیست همچنین مسیرهایی برای کوهپیمایی را در خود دارد و ورزشکاران به صورت تفریحی به صعود از این مسیرها می پردازند.

 این مجموعه از امکانات آموزشی، زمینهای تنیس و والیبال، زمین بازی کودکان و پیست اسکی روی چمن نیز برخوردار است و در آن بلندیهایی برای کوهپیمایی، راهپیمایی و اسب سواری نیز در نظر گرفته شده که مورد استفاده قرار می گیرد.

 پیست اسکی خور نیز در ابتدای روستای خور بر دامنه کوههای بلند ” گندم چال” قرار دارد که این پیست نیز یک جاذبه گردشگری بسیار خوب در منطقه محسوب می شود.

 آبشارهای خور، هفت چشمه و ورزن

 در جاده کرج – چالوس، قبل از خوزنکلا در سمت راست جاده، پس از گذشتن از روستاهای ارنگه، سرزیارت، گوراب و سیجان و در منتهی الیه جاده، روستای خور واقع شده که با کمی عبور از پیچ و خمهای کوههای جنوب این روستا به مناظر زیبای طبیعی و آبشارخور می رسیم.

 آبشار هفت چشمه نیز در کیلومتر 17 جاده کرج – چالوس واقع شده و یکی از جذابیتهای گردشگری منطقه به شمار می آید. همچنین در جاده کرج – چالوس از محلی به نام پل خواب، یک راه فرعی جدا می شود که پس از گذشت هفت کیلومتر به روستای ورزن می رسد. جاده این روستا پرپیچ و خم است، اما مناظر بسیار سرسبز و زیبایی دارد و به فاصله کمی از روستا نیز در داخل دره ای نسبتا عمیق، آبشار ورزن نمایان می شود.

 جاذبه های تاریخی بخش آسارا شامل برج آرامگاهی میدانک، کاخ شهرستانک، کاخ رضاشاهی گچسر و.. است.

 کاخ شهرستانک   

 عمارت ییلاقی شهرستانک نیز به عنوان یک اثر ملی در کیلومتر 55 جاده کرج – چالوس و در چهار کیلومتری شرق روستای شهرستانک در یک منظرگاه طبیعی بسیار زیبا از دامنه کوه “گل کیله” ساخته شده است.

 این کاخ به دوره قاجاریه بازمی گردد و از کاخهایی به شمار می آید که شاهان قاجار برای گریز از گرمای طاقت فرسای تهران در فصل تابستان، در مناطق خوش آب و هوا برای خود بنا می کردند. این مجموعه بنا به دو بخش کاملا متفاوت تقسیم می شود که این دو بخش عبارتند از: بخش بیرونی(دیوانخانه) و بخش اندرونی.

 برج آرامگاهی میدانک

 برج آرامگاهی میدانک یا برج تهمینه به عنوان یکی از آثار ملی از مهمترین آثار تاریخی آسارای کرج است.

 این برج در کیلومتر 60 جاده کرج – چالوس و در روستای میدانک واقع شده و قدمت آن به دوره تیموری بازمی گردد. فضای داخلی برج دارای پلان مربع شکل است که چهار قوس عقب نشسته آن در هر ضلع، پلان چلیپایی را در ذهن تداعی می کند.

 پوشش برج به صورت گنبدی دوپوش(مخروطی، رک) بوده که در حال حاضر، پوشش بیرونی از بین رفته و تنها پوش زیرین باقی مانده است. بنای یادشده دارای تزئیناتی از قبیل کاربندی و قطاربندیهای داخل فضای ایوان و بقعه است و مصالح به کار رفته در ساخت برج نیز، سنگ، گچ و نوعی ملاط ساروج است.

 کاخ رضاشاهی گچسر  

   روستای گچسر با کیفیت معماری جذاب و خانه های کهنسال با شیروانی و اشکوبه یا ایوانچه های دلپسند، درون دره ای شگرف جای گرفته و چشم اندازی زیبا را به وجود آورده است.

 در سال 1317 همزمان با احداث تونل کندوان، رضاشاه در این آبادی خوش آب و هوا کاخی ظریف برای خود ساخت تا ضمن اقامت در آن بتواند از نزدیک، شاهد فعالیت ساخت تونل باشد. همچنین در جوار این کاخ، هتلی نیز برای اقامت مهندسین سازنده تونل احداث شد.

 کاخ رضاشاهی گچسر با گچبریها و شومینه های زیبا تزئین شده، سقف آن بیش از سه متر ارتفاع دارد و پنجره های بلند آن چشم انداز زیبایی را به وجود آورده اند. 20 سال بعد از ساخت کاخ و هتل یادشده، یعنی در سال 1337 هتلی دیگر با معماری جدیدتر به این مجموعه اضافه شد که هم اکنون به عنوان هتل گچسر در اختیار مسافران قرار می گیرد و بنیاد مستضعفان اداره آن را بر عهده دارد.

 جاذبه های گردشگری مذهبی بخش آسارا نیز شامل امامزاده ها و بقاع متبرکه می شود.

 چندین بقعه متبرکه در بخش آسارای کرج قرار دارد

 چندین بقعه متبرکه در بخش آسارای کرج قرار دارد که این بقاع عبارتند از امامزاده های عبدالله و طاهر، جعفر، سلیمان، ابراهیم، حسین، محمد، عسگری، ابراهیم و محمدتقی، هاشم و هارون، رضی الدین و محی الدین، ابراهیم سپسهالار و حسن.

 مرقد امامزادگان عبدالله و طاهر در کیلومتر 9 جاده کرج – چالوس و در روستای کندر قرار گرفته است. این آرامگاه، متعلق به دوره صفویه است و نه تنها گلزار شهدای منطقه که یکی از قبرستانهای روستا را نیز ایجاد کرده است.

 آستان امامزاده جعفر و روضه مبارکه سلیمان نیز در روستای ارنگه بزرگ قرار دارد که بنا بر عقیده اهالی، این دو امامزاده به همراه امامزاده ابراهیم هم دوره بوده اند.

 بارگاه امامزاده ابراهیم نیز در یکی از آبادیهای وسیع و پرجمعیت بخش آسارای کرج یعنی کلوان و در میان باغات گیلاس و آلبالو قرار دارد.

 آستان مقدس امامزاده حسین در جاده خوزنکلا و در روستای گوراب (جوراب) قرار گرفته و درختان چنار کهنسال اطراف که بین 700 تا هزار سال عمر دارند بر زیبایی این آستان افزوده اند.

 بقعه متبرکه امامزاده محمد نیز در جاده خوزنکلا و در روستای سیجان واقع است که این بقعه نیز از زیبایی خاص خود برخوردار است. همچنین آستانه امامزاده عسگری نیز در جنوب غربی روستای خور واقع شده که خور، آخرین روستای واقع در دره ارنگه است.

 آستان امامزادگان ابراهیم و محمدتقی در فاصله هفت کیلومتری از جاده روستای ورزن قرار دارد که این بنا نیز مثل آستان سایر امامزاده های یادشده، چشم انداز و مدخلی بسیار زیبا دارد.

 بارگاه امامزادگان هاشم و هارون در روستای لیلستان و در میان باغها واقع شده و دو درخت کهنسال گردو و طاق، زیبایی خاصی به فضا داده است.

 روضه امامزاده رضی الدین و محیی الدین در جنوب روستای ” کل ها” یعنی شمال آدران و در کنار رودخانه قرار گرفته و آستان مقدس امامزاده ابراهیم سپسهالار نیز در روستای تکیه سپهسالار واقع شده که غاری که ضریح حضرت در آن قرار گرفته، مورد زیارت مردم است.

 روضه امامزاده حسن نیز بعد از تنگه کسیل و برج میدانک و در روستای حسنک در قرار دارد و از بین همه امامزاده های یادشده، تنها آستان امامزاده ابراهیم سپسهالار(ع) زائرسرا دارد که این زائرسرا شامل 10 اتاق 16 متری است.

 زائرسرای امامزاده سپهسالار در ایام نوروز امسال پذیرای گردشگران و مسافران است

 زائرسرای امامزاده سپهسالار به عنوان تنها زائرسرای امامزاده های بخش آسارا و جاده چالوس در ایام نوروز امسال پذیرای گردشگران و مسافران است که این امر بسیار مطلوب است و زمینه های افزایش تعداد گردشگران در بخش آسارا را بیش از پیش فراهم می کند.

 این زائرسرا در ازای دریافت کرایه ناچیزی پذیرای گردشگران نوروزی خواهد بود.

 رودخانه ای به موازات جاده؛ مکمل زیبایی های گردشگری آسارا

 و در نهایت، چیزی که زیباییهای گردشگری آسارا در زمینه های تاریخی، مذهبی و طبیعی را کامل می کند، وجود رودخانه کرج به موازات جاده چالوس است که این امر، صحنه ای بی بدیل را به وجود آورده و زیباییهای گردشگری منطقه را دوچندان می کند.

 بخش آسارای کرج حدود 80 کیلومتر از جاده چالوس را در خود جای داده و 150 واحد پذیرایی بین راهی، چند سرویس عمومی و چند هتل و مهمانپذیر از جمله گاجره، گچسر و دیزین و ” قلندر هتل سفید” در این بخش در اطراف جاده چالوس، آماده پذیرایی و سرویس دهی به مسافران هستند.

 جاذبه های گردشگری آسارا به موارد یادشده محدود نمی شود

 جاذبه های گردشگری آسارا به موارد یادشده محدود نمی شود و جاذبه های دیگری از جمله آبشارهای نوجان و کلها، قله های کهار، کرچون، آزادکوه و سوتک، کاروانسرای ناصرالدین شاه در کندوان، پل ناصرالدین شاه در پیچ سرهنگ، قلعه دختر (جنب تونل کسب در ابتدای راه روستای کسیل)، سنگ نبشته آب در گردنه عسلک و قلعه سلسال زرتشت در ارتفاعات سیجان، چاران، واریان نیز در دل این بخش پرجاذبه قرار گرفته است.

 البته هرساله وعده هایی در خصوص فراهم کردن زیرساختهای رشد گردشگری در بخش آسارا و جاده چالوس داده می شود اما این وعده ها و تا کنون شکل جدی و عملی به خود نگرفته و بیشتر در حد یک حرف باقی مانده است.

 با این وجود، جاده چالوس و بخش آسارا امسال نیز پذیرای مسافران و گردشگران نوروزی هستند هرچندکه متاسفانه بسیاری از گردشگران و مسافران از جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی بخش آسارا اطلاع کافی ندارند و بیشتر از هر چیز به بخش آسارا به عنوان یک محل عبور نگاه می کنند.

 به امید روزی که همه زیرساختهای رشد گردشگری بخش آسارا و جاده چالوس فراهم شود و جاذبه های گردشگری این منطقه نیز به بهترین نحو به مسافران، شهروندان و گردشگران معرفی شود.

 

نظرات درباره: “جاذبه های گردشگری طبیعی بخش آسارا و جاده چالوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.