روستای سپهسالار

روستای سپهسالار

موقعیت جغرفیایی

تكيه سپهسالار نام روستايي است از توابع بخش آسارا در شهرستان كرج استان تهران كه در مسير جاده پرپيچ وخم كرج ـ چالوس قرار دارد.روستای سپهسالار در ۱۵ کیلومتری سد کرج قرار دارد .

براي رسيدن به اين روستا ابتدا بايد به كرج و پس از آن به سمت چالوس ادامه مسير داد تا پس از گذشتن از سد و درياچه اميركبير به بخش آسارا رسيد. در ابتداي اين بخش و در آن سوي جاده ساختمان بخشداري آسارا قرار دارد و جنب آن جاده اي باريك و تابلويي است كه شما را به سمت روستاي تكيه سپهسالار راهنمايي مي كند.
تنها كافي است 3 كيلومتر ديگر در اين جاده باريك رانندگي كنيد تا به روستاي سرسبز تكيه سپهسالار برسيد.

مکان های دیدنی

آبشار سپهسالار و امامزاده از ديدني‌ترين نقاط اين جاده است.

 

رودخانه

در ميان روستا رودخانه اي جريان دارد كه منشا سرسبزي و فرحبخش بودن آب و هواي اين روستا است . اين رودخانه در نهايت به رودخانه كرج مي ريزد.

امامزاده‌

روستایی که امامزاده‌ای به نام ابراهیم (ع) از نوادگان حضرت علی (ع) و همسفران حضرت معصومه (س) در ان قرار دارد .

 

آبشار سپهسالار

آبشار و تنگه زیبایی هم برای دیدن دارد. سپهسالار، در پنج کیلومتری غرب جاده چالوس است.

آبشار سپهسالار در كيلومتر ۴۵ جاده كرج – چالوس بعد از پل خواب در منطقه آسارا قرار دارد . در مسير رودخانه منتهي به روستاي سپهسالار آبشارهاي كوچك و بزرگ متعددي وجود دارد كه پس از طي مسير يك الي یک و نیم ساعته قابل دسترسي است. از دره سپهسالار تا آبشار در حدود يك ساعت و نيم كوهپيمايي در كنار رودخانه وجود دارد.

دره شمالي جنوبي رودخانه سپهسالار

دره شمالي جنوبي رودخانه سپهسالار در جنوب قله هفت‌خان و در حاشيه شرقي البرز غربي است. اين دره از مناطق ييلاقي جاده پر پيچ و خم چالوس محسوب مي‌شود. دره سپهسالار در ابتدا اندكي فراخ و هر چه به آبشار نزديكتر مي‌شويم تنگ‌تر مي‌شود. در نهايت مسيري صخره‌اي است كه در زير شيب‌هاي تند به جناح جنوبي قله هفت‌خان منتهي مي‌شود. چمنزارها و باغ‌هاي كوچك و بزرگ نيز در سرتاسر اين دره وجود دارد.

برای  خواندن معنی کلمات محلی کرجی اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.