روستای آزادبر

روستای آزادبر

در ۷۰ کیلومتری کرج واقع گردیده .روستایی با زمستانهای بسیار سخت مثل خچیره و تابستانی بسیار دل انگیز.
همانطور که میدانید تاریخ روستایی نظیر آزادبر جایی به ثبت نرسیده است و تنها منبع برای اخذ مطالب تاریخی ، منابع محلی هستند بنابر این تمامی نوشته های این ستون بر گرفته از گفته های بزرگان و ریش سفبدان روستا میباشد.

در گذشته بسیار دور بیشتر مردم ، عشایر و کوچ نشین بودند و اکثرا در حال مهاجرت کردن بودند و منطقه آزادبر به لحاظ موقعیت جغرافیایی متصل کننده بیشتر روستا های اطراف به کرج بود و حتی کسانی که از مناطق شمالی کشور قصد عزیمت به کرج را داشتند از آزادبر عبور میکردند همین امر موجب شده بود منطقه آزادبر به علت داشتن موقعیت جغرافیایی مناسب و امن ، با توجه به شرایط جوی حاکم در کشور و آب و هوای خوب میزبان چندین پارچه آبادی باشد.

که البته بیشتر در فصلهای بهار و تابستان که روستا را زیبایی های طبیعت غیر قابل توصیف میکرد در منطقه حضور داشتند و پاییز و زمستان بعلت بارش برفهای سنگین و صعب العبور بودن مناطق کوهستانی به مناطق گرمسیر کوچ میکردند. کم کم با پیشرفت زمان و رشد جمعیت و شیوع بیماریهای واگیر دار قطعا زندگی در چنین منطقه ای مشکلات خاص خودش را داشت و منطقه به مرور زمان خالی از سکنه شد و فقط مردم روستای آزادبر ماندگار شدند و بصورت چهار فصل در روستا به زندگی پرداختند شغل اصلی مردم روستا دامداری و کشاورزی بود .

روستای آزادبر شامل طوایف مختلفی بود که طبق شنیده ها خانواده “بابا” از اولین خانواده هایی بودند که به آزادبر عزیمت کردند و خانواده هایی چون تاج الدینی ، بابایی ، غفاری ، جباری و .. نیز از مکانهای مختلف به آزادبر مهاجرت کردند تا روستای آزادبر رونق گرفت و با وجود وصلت های فامیلی زندگی در روستا ادامه پیدا کرد.

برای  خواندن معنی کلمات محلی کرجی اینجا کلیک کنید

منبع:alborzema.ir

3 thoughts on “روستای آزادبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.