روستای سنج

موقعیت روستا سنج

این روستا در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران واقع شده‌است.

 

زماني كه وارد روستا شديم در ابتداي روستا بايد پارك كنيم و پياده ادامه دهيم زيرا گنجايش روستاي سنج كم است امكان دور زدن نيست و مزاحمت براي اهالي و فرزندانشان كه با خودرو آمده اند ايجاد خواهد شد .

داخل روستا خانه هايي با قدمت 100 سال نيز ديده مي شود و خانه هايي جديد كه بيشتر در بالاي روستا ساخته شده اند . يك ربع حركت در امتداد رودخانه چند باغ را مي بينيم كه داراي تخت و سرويس بهداشتي برای استراحت در حاشيه رودخانه نیز  محلهايي ميتوان پيدا كرد.

تمام مسير تا آبشار توسط درختان سايه شده است به غير از 10 دقيقه آخر نرسيده به آبشار. از اينجا تا آبشار 1 ساعت بدون توقف  راه است . بايد توجه داشته باشيد ظهر بايد به آنجا برسيد تا از آبشار سنج و آبتني بي نصيب نمانيد و بتوانيد با آفتاب خشك شويد . مسير از اين محل تا اولين آبشار همانند قدم زدن در بهشت است . واقعا زيباست . در مكان هايي آب بر روي سنگ ريزه هاي رنگي در حركت است در محلي ديگر بر روي صخره هايي به هم پيوسته و پله پله كه رنگ آن به مرور عوض شده و به طلايي مي گرايد .

بعد از يك ساعت به آبشار زيباي سنج مي رسيد كه ارتفاعي حدود 15 متر دارد  منظره اي زيبا كه دو درخت كوچك در كنار آن وجود دارد و تنها سايه آن محل به حساب مي آيد. يك حوضچه نسبتا بزرگ با عمق 1 متر تا 1 متر 20 ايجاد شده كه مي توان لذت آبتني را بچشيم .كنار آبشار راهي وجود دارد از سمت چپ كه مي توانيم به بالاي آبشار برويم و مسير را تا آبشار بعدي ادامه دهيم

آب اين رودخانه فصلي نيست بلكه دائمي است و نگران خشك شدنش در هيچ زماني از سال  نباشيد. در ادامه مسير مي توان به آبشار بعدي رسيد  .

هميشه كيسه زباله همراه داشته باشيد و زمان برگشت به كوله خود آويزان نماييد تا به ابتداي روستا برسيد . اگر بتوانيد با ماشين به برغان ببريد بهتر است اما در ابتداي روستا نيز سطل زباله وجود دارد.

مسیر این روستا

 از جاده برغان 200 متر پايين تر جاده اي با شيب نسبتا زياد ديده مي شود كه راه را به سمت سنج هموار كرده است جاده آسفالت است اما بدون گاردريل. وقتي 3 كيلومتر داخل جاده مي شويم دو راهي مي شود كه يك طرف به سمت روستاي زيباي سرهه مي رود و سمت چپي به سنج . روستاي سرهه واقعا زيباست و دو امامزاده دارد و رودخانه هزار بند در پايين دست آن مي گذرد ، زماني كه جاده سنج را ادامه مي دهيم بعد از چند كيلومتر به يك صخره اي خاص مي رسيم ، سمت راست جاده دره است با درختان بلند و رودخانه اي در وسط كه ما از 40 تا 50 متر بالا تر در جاده مي توانيم آن را ببينيم . اما صخره اي كه در بالاي رودخانه تا نوك كوه كشيده شده حيرت انگيز است .ياد قسمتي از صخره هاي كوه تور در كانادا مي افتيم كه در اينترنت عكس آن موجود است .حتما صخره نوردان را به سمت خود مي كشاند البته كساني كه آنجا را مي شناسند . زماني كه من از اين محل رد شدم حداقل 10 صخره نورد در حال ورزش و صخره نوردي بودند . حال 2700 متر از سطح دريا بالا تر آمده ايم 

منبع:mohamadbeheshti.blogfa.com

عکس قدیمی از روستای سنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.